Koučink pro každého

Co je koučování/koučink

Koučink je efektivní hledání cesty k Vašemu cíli, která bude právě Vám fungovat a do které se právě Vám bude opravdu chtít. Pomáhá přejít od myšlenek k činům, zrealizovat změnu, přinést výsledek. Zároveň je koučink cesta k poznání sebe sama – přímo při práci s koučem nebo následně, když budete přemýšlet nad tím, co nového jste se o sobě dozvěděli.

Koučink vznikl ve sportovní oblasti, následně se přenesl do „byznysu“, kde se zaměřoval na zvýšení výkonu. Velmi rychle se pak rozšířil i do dalších oblastí – od sladění osobního a pracovního života, přes čistě osobní témata až po partnerský nebo rodinný koučink. Koučink je vždy ušit na míru přesně Vám.

Proč využít koučink?

  • Pomáhá ujasnit cíle a najít sílu k jejich naplnění
  • Přináší uspořádání myšlenkových pochodů
  • Přináší zlepšování ve vnímání reality
  • Nedává odpovědi, ale dodává jistotu v rozhodování a směřování
  • Napomáhá převzít odpovědnost za svá rozhodnutí
  • Zvyšuje sebedůvěru
  • Dává možnost vyslovit myšlenky, přání a sny nahlas a sdílet je s někým, kdo Vás podporuje

Příklady témat k řešení

  • pracovní projekty (chci zvýšit svůj výkon, potřebuji ve svém týmu zrealizovat změnu, vyřešit situaci se svým podřízeným/nadřízeným/kolegou, chci si najít práci, která mě bude naplňovat…)
  • situace související se skloubením osobního a pracovního života (chci pracovat + starat se o rodinu + mít čas sám na sebe, chci trávit více času s rodinou, potřebuji si odpočinout…)
  • situace z osobního života (chceme se přestěhovat, musím se postarat zároveň o své děti i rodiče, chci zhubnout, chci žít zdravěji, chci vyřešit problémy se svými dětmi, chci si umět svůj život víc užít…)
  • trvalejší změny (chci odstranit své vnitřní bariéry tak, abych maximálně využil svůj potenciál, chci postupně docílit trvalejší změny v myšlení a chování, chci se naučit dotahovat věci do konce, chci zvýšit své sebevědomí…)

Kdo je kouč?

  • Kouč je člověk, který věří, že máte všechny dispozice k tomu, abyste byli na cestě ke svému cíli úspěšní, a podporuje Vás.
  • Kouč se ptá, čeho chcete dosáhnout, kam směřujete.
  • Kouč naslouchá (a čte mezi řádky) a „vrací“ Vám zpět, co slyší.
  • Kouč respektuje Vás jako člověka, Vaše myšlenky, Vaše nápady.
  • Kouč Vás podporuje na cestě k Vašemu cíli – třeba tak, že Vás nenechá odejít, aniž byste si sami stanovili konkrétní kroky, na kterých chcete a budete pracovat.

Co od kouče určitě nečekejte?

  • Nečekejte rady, nečekejte, že bude řešení hledat za Vás.
  • Nečekejte psychologický rozbor toho, co říkáte.
  • Nečekejte zázraky – když se má něco opravdu posunout/vyřešit/změnit, stojí to hodně práce. A protože posouvat/řešit/měnit chcete Vy, bude to Vaše práce.

Jak koučink probíhá?

Na prvním setkání se seznámíte s koučem, upřesníte si své otázky ohledně koučování a vydefinujete si „kontrakt“ – dohodu koučovaného a kouče na cílech koučování. K těm pak budete na dalších setkáních směřovat. Po tomto prvním setkání se také rozhodnete, zda je koučink opravdu cesta, kterou chcete ke svému cíli jít, a zda Vám kouč „lidsky“ sedí (důvěra mezi koučem a koučovaným je jedním ze základů fungujícího koučování, dobrý kouč plně akceptuje to, že se koučovaný rozhodne spolupracovat s jiným koučem).

Další koučovací sezení probíhají formou rozhovoru mezi koučem a koučovaným. Kouč prostřednictvím otevřených otázek podněcuje k vlastním nápadům a řešením, pomáhá koučovanému uvědomit si a aktivně využívat vlastní zdroje, naslouchá a pomáhá najít sílu k prvním i dalším krokům na cestě k cíli. Jednotlivá sezení trvají 45–90 minut. Počet koučovacích sezení i jejich délka závisí na individuálních potřebách koučovaného a je rámcově dohodnut na prvním sezení. Sezení probíhají na příjemném místě, na kterém se s koučem shodnete – od koučovací místnosti přes klidnou kavárnu až třeba po koučování během procházky lesem.

Pro koho koučink je (a není)?

Koučink je pro kohokoli, kdo opravdu chce něco změnit, něčeho dosáhnout, něco vyřešit… a zároveň chce jít cestou koučování.

Koučink tedy není pro toho, kdo nepřijal cíl za vlastní (nemůžete jej „nařídit“ svému dítěti, manželovi, kolegovi…). Koučink také není pro toho, komu není příjemný koučovací přístup. Jsou také situace, kdy koučink možný je, ale není tou nejefektivnější metodou. Dobrý kouč tyto situace během prvních setkání rozpozná a otevřeně se s koučovaným dohodne na dalším postupu – i kdyby znamenal například přechod od koučinku k jiné metodě, s jiným „průvodcem“.

Mgr. Lucie Havlíková – vystudovala jednooborovou psychologii na UK. Jedenáct let se věnuje rozvoji lidí ve velké nadnárodní společnosti. Sedm let pracuje na teoretickém i praktickém rozvoji v oblasti koučování. Na podzim 2011 úspěšně dokončila certifikovaný rozvoj pro interní kouče (KoučinkCentrum) a v prosinci 2012 rozvoj pro akreditované externí kouče (KoučinkCentrum).

Rezervace na tel.: 603 402 169 nebo na e-mailu: lucie@koucinkprokazdeho.cz